Співаймо Господу! Європейська коляда хору Inspiratum

Співаймо Господу! Європейська коляда хору Inspiratum

Розпочати 2017 рік з Служби Божої о 10:00 вранці 1 січня та на протязі наступних 9 днів подорожувати засніженими дорогами, прославляючи Господа так як вміємо - співом Inspiratum в будь-якому місці (бус, заправка, костели, площі столиць та просто в тихих вуличках замерзлих міст). Чи ж то не є "зимові канікули з Богом"?
Споглядаючи на перший тиждень нового року нашого життя, роблю прекрасний висновок – натхненні Святим Духом ми маємо сили та талант, щоб ними ділитися!

Цьогоріч хор Inspiratum було запрошено до Литви, Латвії та Польщі. Правду кажучи, ситуація доволі схожа з нашою попередньою європейською подорожжю – на свята та вихідні дні залишитися не з сім'єю в теплих помешканнях, а поділитися теплом з людьми за сотні кілометрів. Випробування чи можливість? Кожному своє.

27 годин дороги, щирі обійми сестер Серцянок у Вільнюсі, смачний обід, 2 години сну та перший храм -  Архікатедральна Базиліка св. Станіслава і св. Владислава, де ми прийняли участь в Службі Божій та опісля дали перший короткий концерт. Особисто для мене Вільнюс став дуже домашнім вже після кількох годин перебування. І річ не в архітектурі, подібній до польскої, такої близької мені по духу, річ у маленькому несподіваному відкритті душевності та теплоти прийому міста, яке уособили сестри Серцянки - с. Юлія Свідерська та с. Ольга Мілінкевіч. Без зайвих слів, бо описувати можна довго, є Люди, які своєю присутністю і опікою нагадують тобі найближчих.

Кожне місто, в якому нам доводиться співати, - особливе. Поміж великої кількості красот і дивовиж, що є навколо, Вільнюс відкрив нам свої обійми двома величними іконами – іконою Остробрамської Божої Матері та іконою Ісуса Милосердного. Нам дуже хочеться побажати кожному в житті доторкнутися до тієї невимовної повноти духовного натхнення, котре присутнє поруч з цими Іконами. Тиша, спокійна Радість та Надія, що променіє Любов'ю – незабутні відчуття, подаровані хвилинами молитви. 

Костел св. Петра і Павла зустрів нас вишуканими кількасотлітніми барельєфами, що огортають  тебе немовби захищаючи від всього злого… Увіковічнені ключові моменти історії  Католицької Церкви перемежовуються з величчю епохи барокко в Литві.  Приймати участь в Службі Божій в цьому храмі було на диво приємно, адже провадилась вона польською мовою, що значно ближче для нашого розуміння, аніж литовська. В цьому храмі здійснилася давня мрія нашого регента – Світлани Казнодій – заспівати під куполами костелу. Її мрія втілилася в 12-ти голосах, що керувалися помахом вмілого професіонала і співали як один. Чудова акустика дозволяла голосам линути вільно понад людьми до Господа, підносячи Його хвалу та сповіщаючи про Його народження. 

Звісно, не було часу затримуватися нам у Вільнюсі надовго, адже хотілося долучити до прославляння Господа співом якомога більшу кількість людей! Та ще й зима нагадала про себе скрипучим сріблястим снігом, північним вітром та морозом – вночі позамітало дороги, вдарив мороз та на щастя, Європа дбає про автошляхи і вже через кілька годин четвертого дня подорожі нам відкрилися види на засніжену і покриту кригою Ригу. Те, що здавалося таким загадковим, при ближчому знайомстві стало значно ближчим і зрозумілим – нас приймала Рижська Вища Духовна семінарія на чолі з Ректором Imants Medveckis MIS, священником Karlis Mikelsons, та пані Ритою Єрмака. Стіни цього монументального закладу, наповненого спокоєм та величчю, виховали не одне покоління священнослужителів не тільки в Латвії, а й в Україні.

Окрему подяку хочеться висловити отцю Карлісу за натхненну проповідь на Службі Божій  про Зірку Вифлеємську. Хоч вона була латвійською, сучасні технології дають нам тепер  можливість поширювати Слово швидше - можемо ознайомитися з нею англійською: http://www.bethlehemstar.com/ В стінах храму св. Франциска ми співали для місцевої католицької громади, що надзвичайно тепло прийняла нас та навіть спілкувалася з нами рідною нам українською мовою. 

Незважаючи на 20-ти градусний мороз, сміливі учасники Inspiratum не поховалися в теплих комірках, а вийшли на вулиці Риги, щоб озирнутися довкола і проникнутися атмосферою свята та історією вулиць. Енергетика Риги заворожує старовинними вуличками, респектабельними будинками, поважними добре збереженими готичними храмами та привітністю людей! Одного разу побачивши ці дивовижі, хочеться повертатися назад, щоб уже з сім'єю відкривати усі таємниці цього прекрасного міста. 

Кажуть, хто співає - молиться двічі. Як же співалося нам на концерті в храмі св. Марії Магдалини в старій Ризі!  Ця неймовірно привітна парафія повна любові до один до одного та до свого ближнього в особі отця-настоятеля храму Andres Kravalis та органістки – пані Дігни Маркулє з сім'єю – зустріла нас оваціями та ще довго не відпускала, колядуючи разом на всім знайомі мотиви та нові твори, написані Віталієм Казнодієм та сестрою Людмилою Саганівською. Дякуємо Вам за спільні пережиття радості та молитву! 

Щоразу, коли їдеш шляхами Польщі, - це як вдома, така близькість, знайома з дитинства. Так і в парафії Успіння Пресвятої Діви Марії в Хотомові, де в Костелі ми прийняли участь в трьох різних Службах. Найбільше вразило те, що кожного разу костел був повний-повнісінький людей, їхня відкритість, спільна молитва та спів усього храму разом з нами підносило дух і допомагало прославляти Новонародженого Ісуса колядками. Хоч полякам добре відомі мотиви кількох колядок, що ми їх співали, однак Віталію Казнодію – нашому композиторові – вдалося здивувати їх новим аранжуванням та сучасним звучанням мелодій. 

Кожна наша мандрівка є можлива лише з допомоги усіх наших добродіїв та духовного супроводу. Вже вдруге нас супроводить о. Ян Сафінський, та цього разу ми мали радість поколядувати разом з близькою йому парафією св. Марії Магдалини в м. Промна. Заключний концерт відбувся вже наприкінці нашої мандрівки недільного вечору в осяяному вечірнім сонцем храмі, що височить понад містечком. Неможливо передати всю атмосферу маленького затишного костелу, наповненого запахом ялиці, дитячими шопками та повного усміхнених відритих обличь. Квіти, презентовані регенту, цілу дорогу ароматно нагадували про подорож та таки доїхали до Києва. 

Від імені всього колективу хору Inspiratum я висловлюю щиру подяку усім, хто причинився до нашої Різдвяної подорожі. Пам'ятаємо про Вас в співі та щоденній молитві.

Переглянути фото.

Вікторія Гудова